МУЗЕЙ. ПАМ’ЯТЬ. ПОШУК
МУЗЕЙ
ПАМ’ЯТЬ
ПОШУК
Військові поховання

У музеї розпочато формування Зведеної бази військових поховань загиблих під час Другої світової війни на території нашої країни та військовополонених нацистських таборів – уродженців України. Мета проєкту – створити загальнодоступний мартиролог.

Невердал – місце загибелі українських військовополонених

До музею звернулися волонтери, які повідомили про звернення Томмі Таншдтада, мешканця Норвегії з м. Невердал, допомогти в пошуках родичів загиблих радянських військовополонених, похованих у його рідному містечку.

Невердал розташовується на березі моря в самому центрі Норвегії. Із часів Другої світової війни тут залишилися бункери та артилерійські позиції. Пошуковець і волонтер довідався, що в його місті була німецька фортеця й військова тюрма. Там під час війни загинуло 120 осіб. Згодом загиблим військовополоненим було встановлено пам’ятник.

В архівах Норвегії Томмі Таншдтад знайшов 28 прізвищ загиблих радянських військовослужбовців. Із російського архіву йому надали інформацію про 29 військовополоненого. У 2015 р. імена загиблих були вибиті на плитах меморіалу в м. Невердал.

Музей долучився до пошуку інформації про долі й родини військовополонених. Наразі встановлено, що в цьому переліку є 20 українців із 10 областей України.

Науковцями опрацьовано відомості встановлених військовослужбовців за фондовою колекцією музею, архіву СБУ та персональною картотекою колишніх бранців нацистських таборів, які нещодавно з’явилися у відкритому доступі.

На 19 військовослужбовців є інформація в матеріалах районних військкоматів та Книгах Пам’яті України. 18 військовиків мали родини, сповіщення про смерть чоловіків отримали їхні дружини, на двох чекали вдома батьки. Утім, жодна родина не дізналася, де саме загинула й похована їхня рідна людина. У сповіщенні повідомлялося, що загиблий «помер у німецькому полоні». Проте точна дата смерті вказувала на наявність інформації про його місце загибелі.

Жертвами нацистів у Норвегії стали молоді та дієздатні люди 27–36 років. Переважну кількість яких було мобілізовано до лав армії напередодні німецько-радянської війни.

Усі військовики потрапили до полону в 1941 р. Сімох військовослужбовців полонили на території Російської Федерації, трьох – Білорусії, двох – на Житомирщині, по одному – на Полтавщині та Київщині. У шістьох – місце полону невідоме. Більшість бранців пройшли реєстрацію та отримали індивідуальний номер у шталазі ІІ F (315), кілька – у шталазі ІІ B.

20 квітня 1942 р. всі 20 українців були переведені до шталагу 303, який розташовувався на території Норвегії в м. Ліллегаммер. Під час Другої світової війни Норвегія була важливим воєнно-стратегічним об’єктом для гітлерівської Німеччини. У країні створювалися німецькі військові бази та системи транспортного сполучення. Радянських військовополонених, які потрапляли сюди з різних таборів, розподілялися по базових шталагах у цій країні. Великі шталаги були розподільчими пунктами для направлення військовополонених до малих робочих таборів, будівельних і постачальних батальйонів. Ймовірно, в м. Невердал був один із таких підрозділів.

Четверо українських бранців загинули в м. Невердал через два місяці після переведення до Норвегії – у червні 1942 р. У липні померло 7 осіб, серпні – 6, вересні – 1, жовтні – 2.

Науково-пошукове дослідження по м. Невердал триває. Плекаємо надію встановити всі імена загиблих українців.

Чекаємо на допомогу й відгуки всіх небайдужих!