ПАМ’ЯТЬ
ПОШУК
У музеї розпочато формування Зведеної бази військових поховань загиблих під час Другої світової війни на території нашої країни та військовополонених нацистських таборів – уродженців України. Мета проєкту – створити загальнодоступний мартиролог.
У 2021 р. під час будівництва промислового майданчика в м. Бремен робітники натрапили на колишнє кладовище часів Другої світової війни.
Місцеві історики знайшли в архівах документи, що стосувалися невідомого кладовища. Американською армією в 1947–1948 рр. із задокументованих 772 поховань радянських військовополонених та примусових робітників, яких нацисти утримували в робітничих таборах поблизу міста, були ексгумовані й перепоховані на «руському» кладовищі лише 456 осіб. Із невстановлених причин розкопки були припинені, кладовище засипане двометровим шаром піску. Понад 300 поховань виявилися забутими.
Заплановане будівництво бременська влада призупинила, і почались археологічні роботи. Із наданого німецькою стороною переліку, в якому фігурує 456 відомих загиблих військовополонених, похованих у м. Бремен, науковцям вдалося виокремити 29 уродженців України.
Уже в 1930-х рр. це місто було одним із найбільших індустріальних центрів півночі Німеччини. Воно належало до промислових районів, потенціал яких використовувався для воєнних потреб Райху. Крім того, в м. Бремен був один із найважливіших портів нацистської імперії. Саме тому сюди масово направляли робітничі команди, які формувалися з військовополонених та підневільних працівників. Вони могли розташовуватися поблизу гавані, оскільки практично кожна верф або портове підприємство використовувало працю бранців.
Усі 29 уродженців України, похованих у м. Бремен, були представниками рядового складу Червоної армії і належали до робітничих команд. У 26 військовиків зазначено місце народження. Вони походили із 17 областей України. Найстаршим в’язням на початок німецько-радянської війни виповнилося 47 та 42 роки. Наймолодшому з полеглих ледь минуло 20. Двадцять три військовослужбовці потрапили до полону в 1941 р.; четверо – в 1942 р.; один – у 1943 р.; про одного інформація відсутня.
Із українських в’язнів, похованих у м. Бремен, матеріали двох військовополонених (Івана Пастернака та Сергія Зелика) внесені до пошукового порталу martyrology.org.ua. На 15 осіб є інформація в Книзі Пам’яті України, 10 українських військовиків зазначені в документах, які зберігаються в джерельному фонді Музею і згодом будуть внесені до Всеукраїнської електронної бази загиблих комбатантів та на музейний пошуковий портал.