ПАМ’ЯТЬ
ПОШУК
На території колишнього с. Жуляни (нині мікрорайон м. Київ) розміщений меморіал полеглим воїнам під час Другої світової війни. До його складу входять братська могила, у якій поховано 186 воїнів, імена яких викарбувано на 5 плитах, а також стела, на якій розміщено 13 плит з іменами 300 загиблих на фронтах односельчан.
Більшість похоронених у могилі – це бійці 212-ї повітрянодесантної бригади 3-го повітрянодесантного корпусу 37-ї армії Південно-Західного фронту, які під час Київської оборонної операції 1941 р. за всяку ціну мали зупинити ворожі військові формування.
Встановлено, що до братської могили було перенесено прах 15 військовослужбовців, які загинули й були поховані на території х. Теремки в 1941 р.
Крім полеглих у боях за м. Київ у 1941 р., сюди були перепоховані воїни, які захищали інші українські землі. Це Олексій Єгорович Полунін, Михайло Дмитрович Шейн та курсант Леонід Миколайович Курсанін.
Вихованців школи молодших командирів 212-ї повітрянодесантної бригади кинули в бій під час оборони м. Київ, коли в бригаді закінчилися резерви. У бою Леонідові перебило осколками обидві ноги, а ворожа куля влучила в плече та в груди. Тяжко пораненого кулеметника направили до Київського медінституту, а потім – до шпиталю в м. Барвінків Харківської обл. По дорозі Леонід Курсанін помер, поховали його в м. Барвінків. На жаль, могилу захисника міста родичі не знайшли, тому звернулися до керівництва Київського особового військового округу з проханням увічнити ім'я Л.М. Курсаніна в Жулянах. Прохання рідних задовільнили.
Нині відомо, що в братській могилі Жулян покоїться прах п’яти воїнів, які загинули та померли від ран під час визвольних боїв 1943–1944 рр.
Із фронтів Другої світової війни до рідних домівок у Жуляни не повернулося понад 300 воїнів, чиї імена викарбувані на плитах біля обеліска.
За наявними джерелами, наукові співробітники музею встановили рік народження 121 воїна, похороненого у братській могилі. Найстарший –1911 р. н., наймолодші – 1921 р. н. Також стали відомими військові звання загиблих воїнів: 1 майор, 4 капітани, 2 політруки, 5 лейтенантів, 5 молодших лейтенантів, 2 старших сержанти, 4 сержанти, 11 молодших сержантів, 5 єфрейторів, 11 курсантів, решта – рядові.
Серед загальної кількості похованих є представники чотирьох країн: вихідців із України – 24, Республіки Білорусь – 1, Республіки Казахстан – 3, Російської Федерації – 154. Місце народження решти похованих невідоме.