МУЗЕЙ. ПАМ’ЯТЬ. ПОШУК
МУЗЕЙ
ПАМ’ЯТЬ
ПОШУК
Військові поховання
Братська могила на Пирогівському кладовищі
/

У мікрорайоні Пирогів Голосіївського району м. Києва розміщене Пирогівське кладовище, що виникло як сільський некрополь у 1935 р.

Друга світова війна забрала життя багатьох мешканців села під час наступу гітлерівців у 1941 р. та Червоної армії в 1943 р.

У липні – вересні 1941 р. під час оборонних боїв, що точилися за столицю України, с. Пирогів належало до другої лінії оборони м. Київ. У 1941 р. на всіх околицях міста були могили загиблих воїнів.

Нині деякі імена бійців, які загинули в 1941р. на території с. Пирогів, викарбувані на плитах братських могил Байкового та частково Пирогівського кладовищ. Це насправді може свідчити як про справжні перенесення останків полеглих, так і про «перепоховання», що відбувалися на папері. Про це свідчить той факт, що прізвища загиблих воїнів безсистемно вносилися до реєстрів різних кладовищ.

Після опрацювання Документального фонду з обліку людських військових втрат України у Другій світовій війні встановлено, що в братській могилі на Пирогівському кладовищі похоронені 12 воїнів, із яких 8 – вихідці з України, 2 – Російської Федерації, місце походження ще двох воїнів не встановлено. У могилі поховано двох жителів с. Пирогів, які в 1943 р. загинули в Обухівському районі Київської області. Тіла загиблих перевезли на малу Батьківщину та поховали рідні, які дізналися про смерть щойно мобілізованих воїнів. Серед загиблих – 2 старших лейтенанти, 1 лейтенант, 1 старший сержант, 1 сержант, 1 молодший сержант, 5 червоноармійців та 1 батальйонний лікар.