ПАМ’ЯТЬ
ПОШУК
На південно-західній околиці сучасного м. Київ розташований великий житловий масив Борщагівка. Цей топонім стосується кількох сіл – Петропавлівської Борщагівки, Софіївської Борщагівки, Братської Борщагівки, Микільської Борщагівки та Михайлівської Борщагівки.
Нині вони об’єднані між собою й водночас розділені межею міста. Зокрема, Петропавлівська та Софіївська Борщагівки входять до складу Києво-Святошинського району Київської області. Натомість Михайлівська, Микільська та Братська Борщагівки з 1971 р. поступово увійшли до зони міста і тепер є частиною Святошинського району столиці. Території «міських» і «позаміських» Борщагівок розділяє Кільцева дорога.
В усіх названих селах були відповідні кладовища з військовими похованнями. У процесі складання мартирологу науковці музею проаналізували відомості про військові поховання на території всіх Борщагівок. Нині в межах сучасного мікрорайону Борщагівка розміщені два закриті для нових поховань цивільні кладовища – Братське (вул. Григоровича-Барського, 2а – територія колишньої Микільської Борщагівки) та Михайлівське (вул. Миру, 36 – територія колишньої Михайлівської Борщагівки), на яких є військові поховання. На вул. Симиренка, 21 (кінцева зупинка трамвая № 1) є окрема братська могила, над якою встановлена меморіальна плита з викарбуваними іменами сімох загиблих, крім відомих воїнів тут поховані 67 невідомих бійців. Поруч назавжди «зупинився» військовий шофер. Пам’ятник установлено в 1985 р.
Під час створення реєстрів бійців, похованих на території масиву Борщагівка, упорядники наштовхнулися на справжню проблему, оскільки неможливо з’ясувати в якій саме Борщагівці знаходяться військові поховання. Науковці музею систематизували всю знайдену інформацію про загиблих воїнів, місце поховання яких пов’язане з цими мікрорайонами, у єдиний блок «Братські могили на Борщагівці». До цього реєстру внесені відомості про 32 відомих бійців, які становлять 23 % від загальної кількості похованих на Борщагівці. Водночас прізвища тих бійців, які з різних причин значаться нині в списках інших кладовищ м. Київ, до цього блоку не внесені.
Науковими співробітниками встановлено прізвища чотирьох бійців (червоноармійців Павла Степановича Балабалкіна, Василя Олександровича Займенцева, Григорія Васильовича Недавнього та Іркена Сентова), імена яких дотепер були невідомі та, відповідно, не внесені до попередніх мартирологів.
Серед загальної кількості похованих на Борщагівському масиві є вихідці з п’яти країн: з України – 5, Республіки Білорусь – 2, Грузії – 1, Республіки Казахстан – 2 та Російської Федерації – 11. Найстарший із воїнів народився в 1888 р., а наймолодший – у 1924 р.