МУЗЕЙ. ПАМ’ЯТЬ. ПОШУК
МУЗЕЙ
ПАМ’ЯТЬ
ПОШУК
Документальний фонд

З 2006 р. до Національного музею історії України у Другій світовій війні на довічне державне зберігання передано документи з обліку втрат військовослужбовців, уродженців України, призваних до лав Червоної армії в 1939–1945 рр., які зберігалися в обласних, міських та районних військових комісаріатах України.

У музеї зібрано понад 10 тис. архівних справ, які містять дані більше ніж на 3 млн полеглих або зниклих безвісти воїнів.

Цей джерельний масив є основою Документального фонду з обліку людських військових втрат України у Другій світовій війні.


    У фонді зберігаються:
  • Повідомлення (сповіщення) про загибель (або «похоронки»), складені відповідальними особами у військових частинах і медичних закладах. Цей документ надсилали на адресу військкомату за місцем довоєнної реєстрації військовослужбовця.
  • На підставі сповіщення, яке надходило до місцевого РВК, військком складав копію, яку під підпис видавали родичам полеглого. Це фіксували в Алфавітних книгах військкоматів з обліку загиблих воїнів та отриманих похоронок.
  • Оригінал першого примірника документа залишався у фондах військкомату. У разі відсутності рідних бійця за місцем проживання документ про його долю надсилали до Управління з обліку загиблого і зниклого безвісти рядового та сержантського складу (м. Москва).
  • Документи, що уточнюють втрати – донесення післявоєнного часу, що їх складали районні військкомати на запит родичів загиблих, доля яких не була встановлена. З 1946 р. працівники РВК проводили опитування родин і збирали письмові докази участі розшукуваних бійців у війні. На підставі отриманих свідчень і документів складалися Іменні списки безповоротних втрат Радянської армії з прізвищами воїнів, які були призвані до армії і не повернулися з фронту.
  • Листування військкоматів стосовно пошуку зниклих воїнів і зарахування їх до категорії військових втрат. Містить листи зі зверненнями родичів про встановлення долі учасників Другої світової війни, відповіді на зазначені запити, пояснення працівників військкоматів щодо проведеного пошуку тощо.
  • Окремими військкоматами були передані Поіменні списки похованих або Облікові картки військових поховань зі списками загиблих воїнів, у яких зазначено інформацію про розміщення могили, прізвище, ім’я, по батькові та дату загибелі воїна.
  • Усі перелічені джерела відскановані та викладені на пошуковому порталі.

/

Інформаційним ресурсом, який поєднав функції мартирологу та довідника є Книга Пам’яті України. У ньому про загиблих воїнів по регіонах представлені короткі біографічні відомості: прізвище, ім’я, по батькові; рік і місце народження; національність; соціальний стан; професія; час призову (мобілізації); військове звання; обставини й дата загибелі; місце поховання. У разі відсутності тих чи інших даних записи в тексті опускалися.

Цей історико-меморіальний серіал складається із 257 томів у 261 книзі по 24 областях України, АР Крим, м. Київ та м. Севастополь.

На порталі можна переглянути Книги Пам’яті України – за умови, що в цих виданнях є інформація про розшукуваного.